Barabás Tibor: URIEL | Termékkód: 311230 |
Szerző: Barabás Tibor
Kiadó: Szépirodalmi, 1974
HINCZ GYULA RAJZAIVAL
Tartalom, ajánló: Uriel da Costa történetének alig van feldolgozása a világirodalomban, sorsát, tragédiáját nálunk nem ismerik. Pedig élete minden írói fantáziát megszégyenítően izgalmas és gazdag fordulatokban. A Spanyolországból kiűzött, Oportóban letelepedett marranosz család ? származását titkolva ? hívő keresztényként, jezsuita főiskolán nevelteti legtehetségesebb fiát, Gábrielt.
A tomboló inkvizíció eléri Portugáliát is, és Gábriel az erőszak és a gyűlölet gyilkos szigorítását látva, az üldözöttek pártjára áll, még mielőtt származása titkára rádöbbenne. A család hamarosan Hollandiába menekül, s kezdetét veszi a közben ősei hitére visszatérő, zsidó hitében az Uriel nevet felvevő főhős küzdelmeinek, megaláztatásainak sorozata. Uriel számára a választott vallás sem biztosítja az óhajtott értelmes harmóniát. Rá kell eszmélnie, hogy a farizeusok, a szövegmagyarázók dogmákká merevítik a mózesi tanítás erkölcsi elveit, s makacs és értelmetlen hagyományőrzéssel nehezítik meg, vagy teszik lehetetlenné a vallás humanizálódását. De Uriel nem csak az írásmagyarázókkal kerül ellentétbe, hanem családja tagjaival is, akik anyagi biztonságukat és lelki kényelmüket féltve, egyre jobban eltávolodnak tőle, feljelentik és megtagadják, s maguk is szorgalmazói lesznek megaláztatásainak. A megtört, börtönviselt, az egyházból kiátkozott, majd vezeklésre és írásai visszavonására kényszerített Urielre unokaöccse lő rá a templom kapujában. A kívül-belül megsebzett ember ezután megírja végrendeletét-vádiratát, és öngyilkos lesz.
Vigyázat! Cselekményleírást is tartalmaz!
Kötés, állapot: papírvédő (újszerű) + arany nyomásos félvászon (újszerű). Beltartalom: sérülésmentes. TELJESEN ÚJNAK LÁTSZÓ KÖTET!
Terjedelem: 185 o.
Tömeg: 210 gr.
(693)kar
Árverés vége: 2019. Ápr. 16. 18:01 Termék megtekintve: 1070 |