Dosztojevszkij: A SZELÍD TEREMTÉS /Kisregények/ | Termékkód: 458672 |
Kiadó: Európa, 1975
A szelíd teremtés - Feljegyzések az egérlyukból - A játékos - Örök férj
Ajánló: Dosztojevszkij önmagát elsősorban regényírónak tekintette. Nagylélegzetű, sokkötetes regényeibe igyekezett belesűríteni mindazt, amit ellentmondásos koráról meglátott, amit az ember sorsáról és lehetőségeiről gondolt. Ám a nagy művekkel egy időben kisebb terjedelmű írások is születtek. Bár kisregényei, elbeszélései ? az érdekes tartalom mellett ? belsőleg egységesek és szerkezetileg nagyon tiszták, az író életében kevesen figyelnek fel rájuk. Napjainkban a kutatók ? és az olvasó is ? gyakran vélekednek úgy, hogy éppen ezek Dosztojevszkij legtökéletesebb alkotásai.
Kötetünkben négy kisregényt nyújtunk át az olvasónak, de a hősök mögött, a mélyben valahol, azonos hős, az ?odúlakó? rejtőzik, akiről az író azt mondta, hogy ?ez a legfontosabb ember az egész orosz világban?. Se nem jó, se nem rossz, elég okos ahhoz, hogy a környező világ ésszerűtlenségét felismerje, de ebből azt a következtetést vonja le, hogy neki is joga van aljasnak lenni, másokat megkínozni. Hangulatai, érzései szinte pillanatonként változnak. Amikor barátkozik, már gyűlöl, és legmélyebb megaláztatása pillanataiban is szereti ellenségét.
A kisregényeket nem laboratóriumi csendben, hanem tragikus megaláztatások, kudarcok, betegség, csődök közepette alkotta meg az író, de ezeknek a hősöknek a XX. század emberének sorsát és gondolatait előlegezte. Ezért olyan aktuális Dosztojevszkij napjainkban is; nélküle egyszerűen nincs modern irodalom.
A VILÁGIRODALOM REMEKEI c. sorozat kötete
Kötés, állapot: kiadói egészvászon, kissé kopottas, gerince fakult. Beltartalom. korát meghazudtoló, jó, megkímélt állapotban.
Terjedelem: 473 o.
Tömeg: 516 gr.
3169_kar
Árverés vége: 2019. Febr. 24. 13:44 Termék megtekintve: 657 |