Az ingyenes aukciós piactér | 2024. Ápr 20.

Krúdy Gyula: AZ UTOLSÓ GAVALLÉR Termékkód: 448401

Fixár: 440 Ft
Árverés vége: +5 perc Lejárt
2018. Aug. 15. 13:12

  konyvturi (519 ) starT.gif
  Minősítések száma: 519
Pozitív minősítés: 519 (100%)

  A felhasználó egyéb termékei (0)

Kiadó: Szépirodalmi, 1980

Kötetünk Krúdy Gyula hat regényét tartalmazza, a művek 1923 és 1926 között keletkeztek.
?A következő írás gyermekkori emlék, abból a hosszú, sárgára meszelt, földszintes házból, amelynek kapubejárata felett mezítelen kardot tartó kéz volt, alatt pedig fekete betűkkel ez volt írva: Ügyvédi iroda.? ? kezdi a Repülj, fecském! című, Józsa Andrisról, a Nyírség híres-nevezetes úri betyárjáról szóló regényét Krúdy. A ?sárgára meszelt ház? nagyapja, a nagykállói megyei főügyész birodalma, s a történet a múlt század hatvanas éveiből való, azokból az időkből, amikor nemcsak a szabadságvágy, de gyakran a szerelmi bánat is betyárrá tette a férfiakat ? leginkább az úri származású fiatalembereket, akiknek a nagykállói megyeháza börtönében külön lakosztályuk is volt, az ?úri betyárok vendégfogadója.?
1923-ban Krúdy még egy betyárregényt írt. A Rózsa Sándor, a betyárok csillaga Magyarország történetében ?hiteles életrajz? ? ahogy a szerző maga nevezi könyvét. A legendás ponyvahősből új Rózsa Sándort teremtett, aki egyre nagyobb bűnökbe hajszolt parasztlegény, útonálló és a szabadságharc katonája, igazságosztó népi hős és haramia, börtöntöltelék egy személyben, s akinek élete végén egyetlen nagy álma, hogy a csendbiztosok, a ?rangos emberek? közé emeljék.
A Nyírség zsongító-álmosító hangulatát idézi Az utolsó gavallér. Hőse, a szelíd és szolid, választékosan öltöző, az illem- és a párbajkódexek kiváló ismerője, a ?valódi? úriember a fővárosból, a hírnév elől a vidéki csendbe, az ismeretlenségbe menekülne, de itt sem talál nyugalmat: megjelenése felpezsdíti a kisváros életét, a nők bálványa, a férfitársaság középpontja lesz, de innen is menekülnie kell?.
?Én szeretem magát, Mária, és ha nem vehetem el feleségül, akkor meghalok magáért? ? írja szerelmes levelét a zord atyai rabságban, a Burgban sínylődő Rudolf trónörökös szíve választottjának, Vecsera Máriának. A korabeli kedélyeket ugyancsak fölizgató tragikus végű szerelmi történetet írta meg a Jockey Club című regényében 1925-ben Krúdy, szelíd iróniával rajzolva a trónörökös alakját.
Krúdy történelmi regényeinek sorában különös színt képvisel A templárius-gyűjteményünk ötödik, 1925-ben keletkezett regénye. A tatárjárás idején játszódó történetben nyers, már-már naturalisztikus képekben mutatja be a tatárok által szétzüllesztett országot, a szinte állati sorban élő, a Bakony rengetegeiben bujkáló, kifosztott, otthontalanná vált embereket.
A Primadonna Pálmay Ilka színészi karrierjének története. A művészé, aki még családi életének nyugalmát sem kíméli, ha a színpadot kellett miatta elhagyni.

Kötés, állapot: kiadói egészvászon , arany betűnyomással, megkímélt, polcképes. Beltartalom: lapéleken néhány folt található, mely nem húzódik be az oldalakra, kivéve az utolsó 3 lapot. A továbbiakban: bejegyzés-, és sárgulásmentes állapotban. A kép illusztráció, a papírvédő nincs meg.

Terjedelem: 617 o.

Tömeg: 643 gr.

2452_kar

Árverés kezdete: 2018. Júl. 25. 13:12
Árverés vége: 2018. Aug. 15. 13:12
Termék megtekintve: 745