Az ingyenes aukciós piactér | 2017. Okt 21.

Nigel jussa Termékkód: 1062056604

Fixár: 500 Ft Villámár
Árverés vége: +5 perc 3 nap, 1 óra
2017. Okt. 24. 23:23
Eladó helye: Budapest

500 Ft Villámár

  licit (2 )
  Minősítések száma: 5
Pozitív minősítés: 3 (60%)
Semleges minősítés: 1 (20%)
Negatív minősítés: 1 (20%)

Regisztráció dátuma: 2009.05.06.
  A felhasználó egyéb termékei (177)

Eladó Walter Scott: Nigel jussa c. könyve.
Európa Könyvkiadó 1975. 632 oldal.

Tartalom: Történelmi témájú, vagyis a messzi múltba (I. Jakab korába) viszi az olvasót, de mégsem oly túlságosan messzire, hogy az író elveszítse a lába alól a talajt – a jól ismert skót valóságot. Jakab király talán a legjobban megrajzolt történelmi alak Scott életművében ; ezúttal ugyanis a tudós históriai anyaggyűjtés mellé intuitív megértés is társult: a kicsinyes, hiú, zsugori és komikus, de a maga fura skót módján mégis bölcs és jólelkű uralkodót a szerző hazulról és belülről ismerte. Szerencsésnek mondhatjuk azt is, ahogyan a cselekmény megfordítja az ismert scotti mesemodellt: ezúttal nem az angol fiatalember látogat Skóciába, hanem az atyai jussát kereső ifjú skót nemes jár kalandos felfedező utat a régi Londonban. Az ő ámuló szemében tükrözve láthatjuk aztán mi is a XVII. század eleji metropolist, az inasok, mesterek, udvaroncok, költők, zsebmetszők mozgalmas, tarka bábelét. A regényből friss pezsgéssel árad a késő reneszánsz kor levegője. A kép nem szenvedett romlást, hamisítást a restaurálás során ; amit már csak az is bizonyít, hogy urak és polgárok együtt, egy csoportban szerepelnek rajta. És itt kapjuk meg a társadalmi „mondanivalót”, a változó idők tanulságát. Scott nosztalgikus gyönyörűséggel vonultatja fel az ősi arisztokrácia alakjait, de liberális józansága arra készteti, hogy közben ironikus gyanakvással szemlélje a bemutatott „magasabb szférákat”. A nemesúr semmire se megy a derék polgárok segítsége nélkül, az aranyműves hamarabb bejut a király elé, mint a lord, a skót hűbérbirtok sorsát a City kereskedői és kézművesei intézik – ezt a súlypont-eltolódást szentesíti végül a józan kompromisszum jegyében lezárt „romantikus” szerelem: Nigel Olifaunt, Glenvarloch lordja Margaret Ramsayt, egy becsületes londoni órásmester leányát vezeti oltár elé.

Átvétel csak személyesen a lakcímemen,óbuda 3. ker.

Eladó helye: Magyarország Budapest (1037)
Árverés kezdete: 2017. Szept. 24. 23:23
Árverés vége: 2017. Okt. 24. 23:23
Termék megtekintve: 225