Szalatnai Rezső: KEMPELEN, A VARÁZSLÓ | Termékkód: 435049 |
Móra, 1957
Szerző: Szalatnai Rezső
Ajánló: Kempelen Farkas a műszaki fejlődés nagy úttörője, csodálatos gépek megalkotója, pompás épületek és szerkezetek létrehozója volt. Személyében és egyéni sorsában jelképe annak, ami a haladás híveire várt a 18 században: kezdetben csodálták, aztán félretolták és végül - elfelejtették. Szalatnai célja, hogy úgyszólván csak sakkozógépéről ismert nagy magyar feltaláló teljes életművéről képet adjon. De nemcsak hőse életét és munkásságát igyekszik megrajzolni, hanem emberi alakját is, nyomon követve életútjának főbb állomásait. A harmincnégy éves koráig államhivatalnoki pályán működő Kempelen Farkas Mária Terézia kérésére - aki rajongott a mechanikai játékokért -, fogott hozzá csodálatos szerkezete, a sakkozó automata elkészítéséhez. A regény nyomon követi a "török" diadalútját, de kitér Kempelen egyéb mechanikai szerkezeteinek (beszélőgép, a pozsonyi várkút, a schönbrunni szökőkút, a bécsi Grabenen felállított gőzgépmodell stb.) bemutatására is. A színvonalasan megírt életrajz szerzője különös gondossággal rajzolja meg a történeti hátteret is. Életre kelti a 18. század korát, a régi Pozsony, Bécs és Pest világát.
Kötés, állapot: papírvédfő, jó, korának megfelelő. + kiadói egészvászon, fedlap jobb alsó sarka kissé megnyomódott. Beltartalom: korát meghazudtoló, megkímélt, bejegyzés és sárgulásmentes állapotban.
Műfaj: életrajzi regény, történelmi és egyben ismeretterjesztő kötet.
Terjedelem: 334 o.
Tömeg: 324 gr.
Szállítási költség: postai díjszabás és a vevő igémye szerint.
2083_kar
Árverés vége: 2018. Aug. 29. 11:44 Termék megtekintve: 616 |