TOMIZZA: A JOBBIK ÉLET | Termékkód: 308855 |
VILÁGKÖNYVTÁR SOROZAT
Szerző: Fulvio Tomizza
Kiadó: Magvető, 1982
Tartalom, ajánló: Egy Trieszttől nem messze fekvő isztriai falucska, Radovnai nehéz történelmének közel évszázadot felölelő krónikája ez az európai sikerűvé lett regény. Egy félig horvát, félig olasz keveréknép, egy kis közösség mindennapjait, sajátos törvények és hagyományok meghatározta világát mutaja be a krónikás: az isztriai születésű fiatal olasz író. Hű és tiszta mű ez. Hitelét csak növeli a tény, hogy országhatárok szerint elveszett szűkebb hazájáról ír Fulvio Tomizza, egy mostoha sorsú népcsoprt vergődéséről, nacionalista indulatokról, a népi eredethez való hűségről, az asszimilálódás és beolvadás kérdéséről, voltaképpen nemzetiségi kérdésről, s nagy türelemmel, szeretettel teszi ezt.
A falu öreg sekrestyése, Martin Grusich mondja el a maga élettörténetét, vele együtt a falucskáé. Egymást követő, idegenből küldött plébánosokról beszél, akik hol erőszakkal, hol jóindulattal kísérlik meg, hogy megszüntessék az isztriai olaszok és horvátok közt évszázadok folyamán támadt ? és támasztott ? ellentéteket, feszültségeket. A történet voltaképpen szomorú, hiszen egy szinte nevesincs ? csak történelmi fordulókat követően meg történelmi osztozkodások során föl-fölfedezett ? falucska lassú elhalásán búsul egy öreg sekrestyés. Mégis fölemelő és biztató a történet, mert Radovaniban elcsitulnak az ellenséges érzések, parasztjai közös gond és szegénység fordítja az anyanyelvről függetlenül keresett boldogulás felé.
Szép fürdőhelyek tengerparti gyöngyfüzére jut a magyar olvasó eszébe is, ha azt hallja: Isztria. A félsziget sziklás, köves tájaira, gyöngén termő, mostoha földjére viszi el viszont Tomizza krónikája, mely a maga művészi igényességével ? remek portréival, konfliktusok kitűnően éreztetett feszültségeivel ? és szikár valóságábrázolásával a nemzetiségi megbékélés társadalmi és politikai kérdések egyik szép mai vizsgálata, szociográfiája is. Nem utolsósorban azért fordították le máris több nyelvre, és lett európai siker.
Kötés, állapot: korának megfelelő, könyvtári fölös példány. papírvédő (kopottas)+félvászon (hibátlan). A beltartalom: a könyvtári jelzeteket leszámítva sérülésmentes, jó.
Terjedelem: 427 o.
Tömeg: 368 gr.
Pécsen esetlegesen átvehető. Szállítási költség: postai díjszabás és a Vevő igényei szerint.
KÉREM TEKINTSE MEG NAPRÓL-NAPRA BŐVÜLŐ KÖNYV, ÚJSÁG ÉS BAKELIT LEMEZ VÁLASZTÉKOMAT!
AZ ÚJSÁGOK ÉVJÁRATA: 1847 ÉS 2011 KÖZÖTTI!
(501)kar_pótl
Árverés vége: 2019. Márc. 04. 18:46 Termék megtekintve: 877 |