Tolsztoj: ELSŐ PÉTER | Termékkód: 430393 |
Európa Könyvkiadó, 1976
Alekszej Tolsztoj
Ajánló: I. Péter 1689-től 1725-ig tartó uralkodása alatt erőteljes reformokkal a "bizáncias", tehetetlen, anarchiába fulladt országot európai nagyhatalommá teszi, fejlődésének új irányt szab. Ha kell véres kegyetlen eszközökkel: a hol pártjára álló, hol ellene forduló sztrelec zsoldosokat például száz számra nyakaztatja le a Vörös Téren. Bojárokat, nemeseket adóztat meg, kifejleszti a kereskedelmet, németeket, hollandokat csalogat udvarába. Hajókat építtet, álruhában bejárja Nyugat-Európát, maga is számos mesterséget tanul meg, újmódi szokásokat vezet be - udvaroncainak ruházatát, szokásait is át akarja alakítani. Az ország tengeri, kereskedelmi hatalmát a balti vidék megszerzésével biztosítja - kezdeti vereségek után sem csügged el, végül is legyőzi a svédeket Poltavánál, Narvánál. Elhatározza: új fővárost alapít; százezreket terelnek a Néva mocsaraiba Pétervárt felépíteni. Az író - alapos forrástanulmányokra építve regényét - a cár életét gyermekkorától követi nyomon az 1700-as évek elejéig, egyúttal széles társadalmi körképet is rajzol. Péter egyéniségében és a nagyszámú mellékalakban a tragikus ellentmondásokat ábrázolja: kicsapongás és vad indulatok, barbár naivitás és fékevesztett erőszakosság közegében tör át a civilizáció, az értelem rendteremtő szándéka.
SZÁZADOK - EMBEREK c. sorozat kötete
Kötés, állapot: kiadói egészvászon, megkímélt, kopásmentes, szép állapotban. Beltartalom: az 1. lapot követően "törött" a könyv a továbbiakban sárgulásmentes szép állapotban.
Terjedelem: 1108 o.
Tömeg: 1031 gr.
1746_kar
Árverés vége: 2018. Jún. 20. 20:54 Termék megtekintve: 610 |