Az ingyenes aukciós piactér | 2026. Jan 23.

A Harmadik Udvarmester (Passuth László) 1974 (9kép+tartalom) Termékkód: 1062300816

Fixár: 2.000 Ft Villámár
Árverés vége: +5 perc 28 nap, 7 óra
2026. Febr. 20. 10:23

2.000 Ft Villámár

  A felhasználó egyéb termékei (13635)

A Harmadik Udvarmester (Passuth László) 1974

szép állapotú és foltmentes
díszborító és a borító sarkai enyhén sérültek

Kiadó : Szépirodalmi Könyvkiadó , Budapest
Kiadás Éve : 1974
Azonosító : ISBN 963 15 0172 8 , SZ 2002-h-7476
Típus : történelmi regény
Oldalak száma : 716 oldal a borítóval együtt
Mérete : 21 x 14 x 4.5 cm és 720gramm
Készítette : Alföldi Nyomda , Debrecen (74.1462.66-14-1)
Eredeti ára : 67.- Ft

Diego Velázquez, a regény csendes hőse látszólag alig lép az események előterébe, ám négy évtizedet tölt a XVII. század első felének leghatalmasabb udvarában, a madridi Alcázarban. Itt félelmes megfigyelőképességével, művészetének géniuszával rögzíti le a spanyol világhatalom szétbomlásának oly válságos és változatos korszakát.
A Spanyol Aranyszázad a rendkívüli szellemek különös ragyogásával árasztja el az alapjában szegény, kivérzett országot, mely fölött örök árnyékként húzódik meg az Inkvizíció. A feltartóztathatatlan katasztrófa súlyát a majdnem félszázadon át uralkodó IV. Fülöpnek kell viselnie, aki kóros tehetetlenségében, minden emberi értékei mellett, nem tud úrrá lenni az eseményeken.
Diego Velázquez a ranglétra legalacsonyabb fokán áll, s mégis mint udvari fest minden történetírónál hívebben örökíti meg ennek a kis világnak egész belső életét. Királyportréi nyomon követik annak a Fülöpnek fokozatos hanyatlását, akinek birodalmában "soha nem megy le a nap". A korra rányomja bélyegét a mindenható miniszternek, Olivaresnak negyedszázada. A képek megőrzik nagyravágyását, gőgjét és lelki depresszióit is. Az infánsok s infánsnők egyhangú menetéből kiemelkedik a lázadó királyné, a francia Isabelle, s külön színt ad a "felség gyönyörének" galériájához a törpék s udvari bolondok félelmes realitású arcképsorozata. A mester kompozícióiban árulja el leginkább, hogy mily szoros kapcsolatot tart a mindennapi élettel. Kocsmaasztal, kovácsműhely, paraszti életkép után születik meg talán az első nagy munkáskép, a páratlan gazdaságú Szövőnők
Négy évtized európai története a háttér, mely e talányos művész sorsát szegélyezi. Két itáliai utazása visszavetíti a kor szétdarabolt Olaszországának rajzát, a nagy nápolyi forradalom leírása - fénysugár a nagy spanyol hanyatlás életképében. A regény sok szereplője művész: Rubens, Ribera s Murillo - Bernini mellett, a költőket Lope de Vega, Calderon, Quevedo s Gongora képviseli. Egyetlen talányos figura él a regényben, az a Magdalena, akinek képét a Hölgy a legyezővel utolérhetetlen portréjában örökíti meg Velázquez.

imgbox.com/g/OX2RMVNQpH

Árverés kezdete: 2026. Jan. 21. 10:23
Árverés vége: 2026. Febr. 20. 10:23
Termék megtekintve: 441

Modem EPC2203 (hiányos, teszteletlen)

A Menyasszony (Bihari Klára) 1978 (dedikált) 9kép+tartalom

Slava Ébresztő Óra (kb. 1979) Made in USSR

Kroki Krimi 8. Hallgasd a Harangokat! (1988)

Tudok Várni Rád (Liza Kürschner) 1992 (6kép+tartalom )

Júlia 160. Majd Beletanulok (Jessica Hart) 1997 (romantikus 1;

Concorde 933 Vonalas Telefon (teszteletlen& #41;

Stop! Közlekedj Okosan! 2. (Imre István) 1981 (9kép+tartalom )

Autósélet 2004/3 Március (4kép+tartalom )

Őrizők (Christopher Douglas) 1991 (8kép+tartalom )

Körkép 83 - 30 Mai Magyar Elbeszélés (1983) 8kép+tartalom

Autó Motor 1977/18 (Skoda 105 S)

Nokia Hálózati Táp 3. 7V 355mA 1. 3VA (ACP-7E) Ver. 3 sérült, teszteletlen

Egy Rózsaszál Szebben Beszél (Bókay János) 1964 (foltmentes 1; 8kép+tart

Polski Fiat 125p Jobb Hátsó Lámpaház (1974)

Telefonkagyló Alkatrész (Ver. 14) Szovjet

UFO Magazin 1994/10 Október (37. szám) 6kép+tartalom

Júlia 69. Férjhez Megy a Mama (Betty Neels) 1994 (romantikus 1;

Himmler I. (Peter Padfield) 1996 (6kép+tartalom )

Ditte, az Ember Lánya (Martin Andersen Nexö) 1972 (8kép+tartalom )