Az ingyenes aukciós piactér | 2026. Jan 15.

A Huszadik Század Körének Történetfelfogása (1982) 9kép+tartalom Termékkód: 1062305803

Fixár: 1.000 Ft Villámár
Árverés vége: +5 perc 1 nap 20 óra
2026. Jan. 17. 06:24

1.000 Ft Villámár

  A felhasználó egyéb termékei (13620)

A Huszadik Század Körének Történetfelfogása (1982)
válogatta, sajtó alá rendezte és a bevezető tanulmányt írta: Pók Attila
Történetírók Tára sorozat (sorozatszerkesztő: Glatz Ferenc)

a könyv szép állapotú és foltmentes
díszborító viseltes-sérült és javított

Kiadó : Gondolat Könyvkiadó
Kiadás Éve : 1982 , 8000 példány
Azonosító : ISBN 963 281 045 7 , ISSN 0209-4177
Típus : irodalom, próza, tanulmány
Oldalak száma : 444 oldal a borítóval együtt
Mérete : 20.5 x 13.5 x 2.5 cm és 450gramm
Készítette : Franklin Nyomda , Budapest (82/964)
Eredeti ára : 55.- Ft

A Huszadik Század című, 1900-1919 között havonta megjelent társadalomtudományi folyóiratot a magyarországi polgári radikalizmus, a szociológia első magyar műhelye fórumaként tartják számon. Ez a válogatás elsősorban a fiatal, tetterős, radikális szociológusok itt publikált történeti tárgyú írásaiból ad ízelítőt, s érzékeltetni kívánja a Huszadik Század körének összetettségét is, hiszen különösen a legelső években a keresztényszocializmustól az anarchizmusig számos irányzat képviselői fejthették ki nézeteiket a lap hasábjain. Ezért is kerültek a válogatásba Kunfi Zsigmond, Wolfner Pál, Szende Pál, Erdélyi Viktor, Jászi Oszkár nagy tanulmányai mellett néhány oldalas bírálatok, vitacikkek is. A folyóirat köréhez nem tartozott ugyan tekintélyes anyagfeltáró, rendszerező történész, az itt csoportosuló társadalomtudósok történetszemlélete mégis fordulópont a magyar történeti gondolkodás történetében. A korabeli szociáldemokrata szerzőkkel - mindenekelőtt Szabó Ervinnel - együtt ők tették az osztályharcot a magyar történelem vizsgálatának központi kategóriájává. Elsősorban a magyar történelem azon fordulópontjai foglalkoztatták őket, ahol nemzeti-nemzetiségi, osztályérdekből fakadó és esetleg vallási motívumok ötvöződtek (1437, 1514, Rákóczi, 1848). A történelem tanulmányozása mint politikájuk tudományos megalapozásának elengedhetetlen eszköze, fegyver volt a magyar társadalom modernizálásáért folytatott harcukban.

A Huszadik Század körének történetfelfogása 5
Tanulmányok
Kunfi Zsigmond: A pápaság 21
Wolfner Pál: A XIX. század történelméből 36
Szende Pál: Önálló vámterület és osztályharc 55
Szende Pál: Rákóczi 85
Szende Pál: Werbőczi 92
Szende Pál: Magyar városok a középkor végén 111
Harkányi Ede: Magyarországi utazás 1800 táján 184
Erdélyi Viktor: Tanulmányok a román nemzetiségi kérdés köréből 191
Jászi Oszkár: Báró Eötvös József állambölcselete és politikája 239
Bírálatok, viták
Vita Andrássy Gyula könyvéről 289
Niamessny Mihály: Gróf Andrássy Gyula a magyar nemzeti politikáról 290
Radó Sámuel: Gróf Andrássy Gyula és a liberalizmus 294
Somló Bódog: Osztályharcok a XIX. században 301
Rácz Gyula: Népünk ezeréves gyötrelmeinek története 306
Ifj. Leopold Lajos: Marx, Engels és Magyarország 330
Harkányi Ede: Az úgynevezett "reformországgyűlés" 338
Farkas Geiza: A magyar világi nagybirtok története 354
Ágoston Péter: A magyar világi nagybirtok történetéhez 364
Farkas Geiza viszontválasza 370
Történetírás és világháború 372
Sajó Andor: Lamprecht Károly 373
Gyömrei Sándor: Karl Lamprecht 377
Sajó Andor: Lamprecht és a német világpolitika 380
Szekfű Gyula történetírásáról 384
Laczkó Géza: A Rákóczi-irodalom revíziója felé 385
Jászi Oszkár: Szekfű és Andrássy Gyula gróf 393
Braun Róbert: A magyar történetírás revíziójához 395
A Huszadik Században megjelent fontosabb történelmi témájú írások 401
Névmutató 409
Tartalom 435

imgbox.com/g/t4jnuCNAjl

Árverés kezdete: 2025. Dec. 18. 06:24
Árverés vége: 2026. Jan. 17. 06:24
Termék megtekintve: 340

Távirányító ShowView 07660BM070 Model RC-BM (rendben működik)

Janine 2. A Boldogság Szigete (Valorie Scott) 1990 (2kép+tartalom )

Scart Kábel (Ver. 14) 1m (teszteletlen& #41;

Romana 6. Jöjj Vissza a Szigetünkre! (Sally Stewart) 6kép+tartalom

iPhone Autós Töltő (Ver. 1) teszteletlen

Goya (Lion Feuchtwanger) 1993 (8kép+tartalom )

Bohémek és Pillangók (Bókay János) 1980 (Ver. 2) 9kép+tartalom

Női Kis Válltáska Műbőr 22x13cm

Hihetetlen Győzelem (Walter Lord) 1980 (Történelem, Dokumentum)

Júlia 1998/4 Különszám (viseltes-sérü lt) 3kép+tartalom

Napszemüveg Tok (Ver. 2) Szövet Barna (18x9cm) használt

A Megbízott I. (Falus György-Dohány Zoltán) 1983 (5kép+tartalom )

Nokia 3330 Hátlap (Ver. 2) használt

A Döntő Bizonyíték (André Corin) 1987

Hátsó Oldalablak 56x35cm (bontott)

Bábel Tornya (Az Ókori Közel-Kelet Mítoszai és Mondái) 1964 (8kép+tart

Matchbox MB38 Ford Model A 'Bonds' (1981)

CXD2587Q (Sony) új (CD Digital Signal Processor)

Tone Dialer TD-122 kb. 1984 (teszteletlen& #41; Made in Hong Kong

A Frontsebész (Frank G. Slaughter) 1979 (sérült) 8kép+tartalom