Az ingyenes aukciós piactér | 2024. Máj 13.

A Huszadik Század Körének Történetfelfogása (1982) 9kép+tartalom Termékkód: 1062305803

Fixár: 1.000 Ft Villámár
Árverés vége: +5 perc 2 nap, 13 óra
2024. Máj. 15. 23:04

1.000 Ft Villámár

  zozozozo (50 ) starB.gif
  Minősítések száma: 50
Pozitív minősítés: 50 (100%)

  A felhasználó egyéb termékei (10606)

A Huszadik Század Körének Történetfelfogása (1982)
válogatta, sajtó alá rendezte és a bevezető tanulmányt írta: Pók Attila
Történetírók Tára sorozat (sorozatszerkesztő: Glatz Ferenc)

a könyv szép állapotú és foltmentes
díszborító viseltes-sérült és javított

Kiadó : Gondolat Könyvkiadó
Kiadás Éve : 1982 , 8000 példány
Azonosító : ISBN 963 281 045 7 , ISSN 0209-4177
Típus : irodalom, próza, tanulmány
Oldalak száma : 444 oldal a borítóval együtt
Mérete : 20.5 x 13.5 x 2.5 cm és 450gramm
Készítette : Franklin Nyomda , Budapest (82/964)
Eredeti ára : 55.- Ft

A Huszadik Század című, 1900-1919 között havonta megjelent társadalomtudományi folyóiratot a magyarországi polgári radikalizmus, a szociológia első magyar műhelye fórumaként tartják számon. Ez a válogatás elsősorban a fiatal, tetterős, radikális szociológusok itt publikált történeti tárgyú írásaiból ad ízelítőt, s érzékeltetni kívánja a Huszadik Század körének összetettségét is, hiszen különösen a legelső években a keresztényszocializmustól az anarchizmusig számos irányzat képviselői fejthették ki nézeteiket a lap hasábjain. Ezért is kerültek a válogatásba Kunfi Zsigmond, Wolfner Pál, Szende Pál, Erdélyi Viktor, Jászi Oszkár nagy tanulmányai mellett néhány oldalas bírálatok, vitacikkek is. A folyóirat köréhez nem tartozott ugyan tekintélyes anyagfeltáró, rendszerező történész, az itt csoportosuló társadalomtudósok történetszemlélete mégis fordulópont a magyar történeti gondolkodás történetében. A korabeli szociáldemokrata szerzőkkel - mindenekelőtt Szabó Ervinnel - együtt ők tették az osztályharcot a magyar történelem vizsgálatának központi kategóriájává. Elsősorban a magyar történelem azon fordulópontjai foglalkoztatták őket, ahol nemzeti-nemzetiségi, osztályérdekből fakadó és esetleg vallási motívumok ötvöződtek (1437, 1514, Rákóczi, 1848). A történelem tanulmányozása mint politikájuk tudományos megalapozásának elengedhetetlen eszköze, fegyver volt a magyar társadalom modernizálásáért folytatott harcukban.

A Huszadik Század körének történetfelfogása 5
Tanulmányok
Kunfi Zsigmond: A pápaság 21
Wolfner Pál: A XIX. század történelméből 36
Szende Pál: Önálló vámterület és osztályharc 55
Szende Pál: Rákóczi 85
Szende Pál: Werbőczi 92
Szende Pál: Magyar városok a középkor végén 111
Harkányi Ede: Magyarországi utazás 1800 táján 184
Erdélyi Viktor: Tanulmányok a román nemzetiségi kérdés köréből 191
Jászi Oszkár: Báró Eötvös József állambölcselete és politikája 239
Bírálatok, viták
Vita Andrássy Gyula könyvéről 289
Niamessny Mihály: Gróf Andrássy Gyula a magyar nemzeti politikáról 290
Radó Sámuel: Gróf Andrássy Gyula és a liberalizmus 294
Somló Bódog: Osztályharcok a XIX. században 301
Rácz Gyula: Népünk ezeréves gyötrelmeinek története 306
Ifj. Leopold Lajos: Marx, Engels és Magyarország 330
Harkányi Ede: Az úgynevezett "reformországgyűlés" 338
Farkas Geiza: A magyar világi nagybirtok története 354
Ágoston Péter: A magyar világi nagybirtok történetéhez 364
Farkas Geiza viszontválasza 370
Történetírás és világháború 372
Sajó Andor: Lamprecht Károly 373
Gyömrei Sándor: Karl Lamprecht 377
Sajó Andor: Lamprecht és a német világpolitika 380
Szekfű Gyula történetírásáról 384
Laczkó Géza: A Rákóczi-irodalom revíziója felé 385
Jászi Oszkár: Szekfű és Andrássy Gyula gróf 393
Braun Róbert: A magyar történetírás revíziójához 395
A Huszadik Században megjelent fontosabb történelmi témájú írások 401
Névmutató 409
Tartalom 435

imgbox.com/g/t4jnuCNAjl

Árverés kezdete: 2024. Ápr. 15. 22:42
Árverés vége: 2024. Máj. 15. 23:04
Termék megtekintve: 156

BKV Havibérlet Tanuló 2010 Július (2képpel)

Nokia Hálózati Töltő (renben működik) AC-3E (C5-03, 500)

Runner's World 2018/3 (8kép+tartalom )

Neszeszer Irattartós Fekete 22x13cm (ár. -/db)

Hiába Menekülsz! (Megan Lane) 1992 (8kép+tartalom )

A Kalap és a Galaxis (Tihanyi László) 1986 (9kép+tartalom )

Walter Gropius (Preisich Gábor) 1972 (11kép+tartalo m)

Telefonkártya 1998/07 - Védett Állatok (2képpel)

Romana 192. A Csitri és a Nőcsábász (Sophie Weston) 1999 (6kép+tartalo

A Tenger Asszonya (Theodora Green) 2008 (8kép+tartalom )

The Tale of the Dead Pricess and the Seven Knights (A. Puskin) 1984

Bianca 108. Mostantól Másképp (Modean Moon) 2000 (Romantikus 1;

Tiffany 4. A Szerelem Örök Tüze (Naomi Horton) 2kép+tartalom

Sütés-Főzés Mikrohullámon (Halász Katalin-Rédei Éva) 1989 (7kép+tartal

Vadnyugati Örvény (B. Darton) 1989 (7kép+tartalom )

Stetson 2677 Dioptriás Szemüveg Keret Kitörésgátlós (Ver. 2)

Reader's Digest Válogatás 2000/1 Január (6kép+tartalom )

Menekülés a Naprendszerből (SF-antológia& #41; 1988 (8kép+tartalom )

A Grimm Testvérek Legszebb Meséi (Egmont) 2000 (8kép+tartalom )

Videoton (RA4301S) Apollo Rádió Teszteletlen (1974)